Umów się na wizytę

  • 507 109 850
  • (22) 723 12 33

Ortodoncja

Każdy z nas dąży do uzyskania pięknego i zdrowego uśmiechu, zadbane zęby dają duże poczucie komfortu. Często zdarza się jednak tak, że rodzimy się z wadami zgryzu, które przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu i zaburzają estetykę naszego uśmiechu.

Ortodoncja jako dział stomatologii zajmuje się koordynowaniem i leczeniem wad zgryzu, w dobie współczesnej stomatologii korygowanie tych wad może odbywać się bez względu na wiek. Kiedyś leczenie takie odbywało się na etapie wieku szkolnego.

Zanim ortodonta przystąpi do nałożenia pacjentowi aparatu, przeprowadzić musi odpowiednie badania, bowiem aparat dostosowuje się dla każdego indywidualnie. Na działanie poprzedzające leczenia ortodontyczne składa się zatem: diagnoza wady zgryzu, wycisk dolnych i górnych zębów, wykonanie zdjęć rentgenowskich. Przed założeniem aparatu, pacjent musi mieć wyleczone wszystkie zęby, pozbawione kamienia i osadu i wyleczone ewentualne stany zapalne przyzębia.

Średni czas czas leczenia aparatami wynosi 2 lata, chociaż u każdego określany jest indywidualnie. Przez cały proces leczenia, ortodonta zleci bardzo dokładną higienę jamy ustnej (przy użyciu specjalnej szczoteczki), a także stosowanie odpowiedniej diety. Twarde, słodkie i kleiste potrawy nie sprzyjają bowiem odpowiedniemu leczeniu.

Warto zadbać o wygląd swoich zębów, bowiem służą one nie tylko naszej urodzie, ale i temu, co każdy z nas ma najcenniejszego – naszemu zdrowiu.